През изминалата седмица много ВЕИ производители бяха изненадани с допълнителни фактури за балансираща енергия за май 2024г. от техните търговци, които изпълняват и функцията на координатор на балансираща група. На практика сумата за балансиране, начислена от търговците почти покрива сумата за произведената енергия от производителите, като малцина са „щастливците”, чиято сума за производство надвишава сумата за балансиране. Не са малко и производителите, които имат да плащат на своите търговци в месец, в който цените на енергията са стабилни и дори високи. Това поставя под риск ВЕИ производителите, много от които финансират централите си с банкови кредити.
Това се случва за първи месец и е вследствие на приета нова Методика от КЕВР за определяне цените на балансиращата енергия, която действа от 01.05.2024г. Заявката на КЕВР е нормативният акт да подобри значително работата на балансиращия пазар и да осигури по-ефективно регулиране и повишаване на сигурността на електроенергийната система, но на практика от първия месец на прилагането му настъпва паника и несигурност сред ВЕИ производителите, което поставя под риск сектора. На ВЕИ производството се разчита за прехода към зелена икономика – това беше сигнала на законодателя до сега, а в действителност производителите са изправени пред пълна регулаторна несигурност и риск за инвестициите си, като някои са заплашени и от фалит.
В неприятно положение са и търговците / координатори на балансиращи групи, които всъщност разпределят и фактурират разходите за балансиране на участниците в своята група, в противен случай ги понасят те под риск за собствения им бизнес. Различни са цените, които търговците фактурират за небаланс от 1 лв на MWh, до 98 лв/ MWh. Има и търговци, които не разпределят допълнителни разходи на производителите. Именно за това е необходимо производителите да разговарят с търговеца си как е формирана начислената им цена. Мнението ми е, че подходът на пропорционално разпределяне на разхода между участниците в групата е неправилен, а всеки следва да плати за предизвиканите от него конкретно небаланси.
Тук е момента производителите да прегледат добре какви договори за изкупуване са сключили и при какви условия – фиксирани цени на изкупуване или фиксирани разходи, за да установят правомерно ли са им начислени допълнителните суми.
Засега не е ясно дали новата Методика на КЕВР ще подобри пазара на балансираща енергия, но със сигурност поставя в трудно положение ВЕИ производството и търговците. ВЕИ производителите имат своето място в осигуряване сигурността на електроенергийната система, като не следва да понасят „небалансите” на законодателството.
Тази статия не е съвет или препоръка. Ако срещата затруднение с прегледа и тълкуване на договорите си за изкупуване или защита на правата ви, можете да се обърнете към мен за юридически съвет и становище. Има правна възможност с оглед сключените договори, фактурите за балансираща енергия да не се осчетоводяват и заплащат, а да бъдат оспорени по съдебен ред.