В периодите на годината с пиково потребление разходите за електрическа енергия за малкия и среден бизнес като дял от общите им разходи рязко се покачват. Това се дължи, както на високите нива на консумация, така и на цените, на които фирмите купуват енергията на свободния пазар от избрания от тях търговец на ел. енергия. През миналата зима пазарът достигна исторически връх на цените, което за съжаление доведе до негативни пазарни тенденции като едностранна промяна на договорите на клиентите от страна на част от търговците без каквото и да било правно основание за това, тъй като не бяха прогнозирали правилно портфолиото си от клиенти. Другата тенденция беше връщането на голяма част от малките бизнес клиенти от свободния пазар към регулиран, т.е. да закупуват енергия на регулирани цени и то, защото цената за тях беше по-евтина от тази на свободния пазар.
Тези две тенденции показаха ясно незрелостта на част от пазарните участници, както и че е трудно да се постигне дългосрочна сигурност в договорните отношения между клиент и търговец, като от своя страна те очертаха и бъдещия път за развитие на малкия и среден бизнес по отношение на обезпечаването им с енергия. Той се състои в две основни направления – от една страна компаниите ще трябва да се стремят да бъдат енергийно независими доколкото го позволява моментната структура на пазара. Това означава, на първо място, да се снабдяват с енергия от собствени мощности или да се опитат да бъдат част от обединения, които експлоатират такива дългосрочно за собствени нужди и продават останалата част на по-евтина цена. В момента множество от големите компании в страната се опитват да изградят такава стратегия, през призмата на собствените си производствени нужди, свързани със спецификата на дейността им, както и с възможностите на пазара в страната за облекчаване на разходите им по-подобна инвестиция. Действително сегашното енергийно законодателство позволява на групи от предприятия, които се намират под общ контрол, да изградят подобна стратегия, която да отговаря най-добре на техните бизнес нужди. Въпросът е как малките компанни биха могли да се възползват от предимствата на подобни проекти, тъй като голяма част от тях не разполагат с необходимите финансови и човешки ресурси, за да разработят и финансират подобна стратегия.
Моето виждане е, че малките компаннии, start up – ите и дружествата, за които енергията е голямо перо от месечните им разходи, но не разполагат със свободни средства за инвестиции, могат да получат по-ниски разходи чрез участието им в по-големи обединения, създадени изцяло с цел да предоставят възможности на крайните клиенти да постигнат по-ниски договорни цени от свободния пазар или пък да се възползват от инвестиционен проект на по-голяма компания. Тези обединения могат да бъдат на географски принцип чрез обединение на компании в различни индустриални зони, на браншови принцип или на чисто партньорски такъв, като се стремят да постигнат икономия от мащаба си и профила на потребление.
Ако подобно неформално обединение представлява интерес за Вашия бизнес, можете да се свържете с мен, за да Ви дам повече разяснения за това какви възможности съществуват или да обсъдим реализацията на евентуална Ваша идея в тази посока.